Piąty przystanek Rumunia

W sobotę , 3 marca 2013 roku młodzież  i nauczyciele ZS nr 8 z Nowej Słupi  wyruszyli w kolejną podróż  marzeń. Późnym  wieczorem   siedmioosobowa delegacja naszej szkoły wyjechała do Rumunii w ramach realizowanego projektu Comenius.

Podróż trwała wiele godzin, ale jej trudy wynagrodziły  nam piękne widoki  krajobrazu, m .in.  wspaniałych Karpat Wschodnich.

W pierwszym dniu pobytu w Bacau przyjechaliśmy do szkoły  Colegium Economic Jon Gica. Po powitaniu przez  władze szkoły, zwiedziliśmy placówkę, w której uczy się ok. 2000 uczniów. Obejrzeliśmy  dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, bibliotekę , salę fitness i ortodoksyjną kapliczkę. Następnie  odbyły się prezentacje krajów partnerskich. Każda delegacja przygotowała swój “narodowy stolik,” na którym znalazły się przedmioty, atrybuty kojarzące się z danym krajem, a nawet regionalne potrawy. Na naszym stoliku przykrytym biało-czerwonym obrusem leżały m.in. ulotki, foldery, albumy o Polsce i regionie przygotowane przez młodzież , słodycze I wypieki  sporządzone przez uczniów na zajęciach praktycznych w Nowej Słupi. Na stole stały również regionalne rzeźby, które później stały się  miłym prezentem dla dyrekcji goszczącej nas szkoły.  W ramach prezentacji każda delegacja przedstawiła krótki program dotyczący macierzystego kraju, jego tradycji, obrzędów, muzyki i kulinariów. W kolejnych dniach – zgodnie z założeniami programu Comenius –poznawaliśmy dziedzictwo regionalne i kulturowe Rumunii. Gospodarze oprowadzili nas po mieście Bacau pokazując najciekawsze miejsca, obiekty sakralne: kościół St  Nicholas, ,Ortodoksyjną Katedrę, kościół Precista, filharmonię, uniwersytet  imienia  George’a  Bacovia, a także obiekty sportowe, tj. nowoczesną halę lekkoatletyczną, basen oraz halę do piłki ręcznej, siatkowej i koszykowej. Wyjeżdżaliśmy również dalej, podziwiając mniejsze i większe wsie i miasteczka, jak Targu Ocna, Slanic Moldova, Comanesti. Niezwykłą atrakcją dla nas był przejazd kolejką linową nad malowniczym miasteczkiem rumuńskim na jeden ze szczytów Karpat Wschodnich, z którego rozpościerał się piękny widok na jezioro i sąsiadujące szczyty. Równie niesamowitym przeżyciem było zejście do olbrzymiej kopalni soli w Targu Ocna, na terenie której znajdował się unikatowy prawosławny kościół solny.   

Zwiedziliśmy  także ruiny  średniowiecznego zamku króla Stefana w Piatra Neamt. Z jego ruin rozciąga się przepiękna panorama na okoliczne miejscowości. Obejrzeliśmy dawne pomieszczenia zamkowe, poznaliśmy historię zamku, dzieje króla i jego rycerzy.

W ramach poznawania dziedzictwa kulturowego, byliśmy w kilku muzeach: Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Historycznym oraz w Domu Pamięci George’a Enescu, znanego rumuńskiego muzyka i kompozytora.

Niezwykłym doświadczeniem była dla nas także możliwośc przebywania w monasteriach, czyli ortodoksyjnych, prawosławnych klasztorach, kościołach i kaplicach. (np. Roznov Monastery, Bistrita Monastery).Naszą uwagę zwróciły piękne,,, kapiące od złota’’ ikony przedstawiające najczęściej postacie świętych.

Zgodnie z duchem programu Comenius propagującym zdrowy i aktywny tryb życia  uczniowie mieli możliwośc uczestnictwa w zawodach sportowych m.in. tenisie stołowym.

Wyjazd do Rumunii był niezwykłą szansą dla uczniów ZS nr 8, wzbogacił ich wiedzę o innym kraju, jego kulturze i tradycjach. Ponadto uczniowie na co dzień posługiwali się językiem angielskim, co zmotywuje ich do efektywniejszej pracy na lekcjach tego przedmiotu.

Nasi uczniowie nawiązali mnóstwo nowych znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z krajów partnerskich: Rumunii, Francji, Hiszpanii, Litwy i Turcji.

KOLEJNY PRZYSTANEK: TURCJA !

Opublikowano: 14 marca 2013 18:04

Kategoria: Aktualności

Piąty przystanek Rumunia

Wyświetleń: 1473

Wszelkie prawa zastrzeżone © Centrum Kształcenia Ustawicznego "Patronus" Zespół Szkół nr 8 w Nowej Słupi

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony