V Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

W dniu 08.02.2013 odbył się V Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych, którego współorganizatorem jest Zespół Szkół nr 8 w Nowej Słupi. Mimo mroźnej pogody na starcie rajdu zbudowanego z trzech różnych tras stanęło blisko 200 osób z dziesięciu szkół: z Publicznego Gimnazjum im. Romualda Traugutta z Serocka, Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi, Zespołu Szkół w Chęcinach, Zespołu Szkół w Rudkach, Szkoły Podstawowej z Jeziorka, Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum w Nowej Słupi.
Impreza związana jest ze 150 rocznicą bitwy jaka stoczył Marian Langiewicz na zboczach Łysej Góry, a która wpisała się do historii jako "Bitwa pod Skałką". Celem rajdu jest przypomnienie młodzieży o ważnych wydarzeniach jakie miały miejsce na naszym terenie w 1863 roku, przypomnienie i uwrażliwienie młodych ludzi na losy licznych Polaków, którzy ponieśli śmierć w imię naszej wolności.
Młodzież wędrowała trzema trasami, jedna wiodła z Trzcianki na Święty Krzyż, druga z Przełęczy Huckiej, od Jodłowego Dworu na Święty Krzyż do Nowej Słupi, trzecia – autokarowo - piesza, Świętomarz, Tarczek, autokarem do Bodzentyna, potem przyjazd do Jeziorka.
Dużym przeżyciem dla młodzieży było przygotowane ognisko na terenie Centrum Kulturowo - Archeologicznym, część osób została przebrana w stroje powstańcze. Była podawana potrawa, którą otrzymywali powstańcy, chleb, słonina wędzona. To wytworzyło dodatkowy klimat.
Po zakończeniu rajdu wszyscy uczestnicy rozgrzali się przy ciepłym posiłku przygotowanym przez Zespół Szkół w Nowej Słupi. Tradycyjne podsumowanie V Rajdu odbyło się na sali gimnastycznej i związane było z przeprowadzeniem konkursu plastycznego i konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym. W konkursie wiedzy o powstaniu styczniowym uczestniczyło dziewięć szkół, pierwsze miejsce zajął Filip Zarzycki z III LO imienia Cypriana Kamila Norwida, drugie – Gabriela Szram ze SP w Nowej Słupi, trzecie – Daria Dadziak z PG w Nowej Słupi.
W konkursie plastycznym wzięło udział sześć szkół, pierwsze miejsce zajęła – SP w Nowej Słupi, drugie – PG z Serocka, trzecie – PG w Nowej Słupi.
Z prelekcją o związku gminy Nowa Słupia z powstaniem styczniowym wystąpił dr Piotr Olszewski, autor wielu publikacji historycznych.
Program artystyczny pod hasłem „Póki w narodzie myśl swobody żyje” przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi. Przedstawione zostały fragmenty „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, „Glorii victis” Elizy Orzeszkowej, wiersze Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, pieśni, piosenki patriotyczne, między innymi „Sygnał”, „Bijmy Moskali”, „Hej strzelcy wraz”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ojczyzna”.

Dyrekcja i kadra nauczycielska Zespołu Szkół nr 8 dziękuje Prezesowi PTSM Panu Tomaszowi Lato, Wójtowi Gminy Nowa Słupia, Stowarzyszeniu Ziemia Świętokrzyska i Zespołowi Szkół w Nowej Słupi za współorganizację rajdu .

Opublikowano: 12 lutego 2013 13:32