Czwarty Przystanek Litwa

IV Wizyta Partnerska w ramach projektu Comenius, realizowanego przez Zespół Szkół Nr 8 w Nowej Słupi, odbyła się w Pakruojis na Litwie w dniach 07-14.10.12 r. Na spotkanie przybyli przedstawiciele z Hiszpanii, Francji, Rumunii, Turcji oraz Polski. Gospodarzem spotkania była szkoła litewska, liceum ogólnokształcące  Pakruojis ,,Atžalynas“ gymnasium. Harmonogram spotkania zakładał realizację podstawowych celów projektu związanych z zaangażowaniem uczniów w aktywne podróżowanie, poznawanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego regionu partnerskiego oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Nauczyciele ze szkół partnerskich zaangażowani byli w planowanie kolejnych działań w ramach realizacji projektu oraz przygotowywali materiały do publikacji produktów końcowych.

   Po przyjeździe na Litwę, uczennice Zespołu Szkół Nr 8 w Nowej Słupi: Anna Nowak, Agnieszka Pustuła oraz Paulina Danielska zamieszkały w domach rodzin litewskich. Było to dla nich nowe doświadczenie, które wzbogaciło ich wiedzę o stylu życia i kulturze naszych sąsiadów. Wszyscy komunikowali się w języku angielskim, co było praktyczną lekcją ćwiczenia języka obcego w sytuacjach życia codziennego. Uczniowie spędzali czas ze sobą, rozmawiając, realizując działania projektu, brali udział w pozalekcyjnych rozgrywkach sportowych oraz przygotowali nowoczesny taniec „flashmob” do tradycyjnej muzyki litewskiej, zatytułowany ”Chingischan”.  Wieczory spędzali na wspólnych zabawach - jak to bywało kiedyś - bez telewizora, komputera, integrując się w grupie poprzez wspólne gry i zabawy. Najpopularniejsze okazały się gry litewskie oraz polskie. Uczniowie pracowali również w międzynarodowych zespołach przygotowując kalendarz na rok 2013, umieszczając w nim zdjęcia z realizowanych dotychczas działań oraz wymyślone przez siebie sentencje odnoszące się do celów i założeń naszego projektu.

  Praktyczną lekcją gastronomii dla naszych uczniów i nauczycieli były warsztaty kulinarne „Słodkie Laboratorium” w Muzeum Czekolady, w trakcie których uczniowie mieli możliwość wykonania swoich własnych czekoladek z bakaliami, orzechami, płatkami zbożowymi, czy litewskim żółtym serem. Przed wejściem do fabryki czekolady należało dokładnie umyć ręce, następnie nałożyć fartuch, czepek na włosy i zaczęła się nasza kulinarna zabawa. Poczuliśmy się jak wytwórcy czekolady, odkryliśmy tajemnicę produkcji „czarnych tabliczek”, spróbowaliśmy także zrobionych przez siebie czekoladek. Drzewo kakaowe z białych i zielonych serwetek, historyczne filiżanki do gorącej czekolady sprowadzone specjalnie z Brugii, ściana powyklejana etykietami z czekolad, to jedynie niektóre atrakcje, jakie czekały na nas w „najsłodszym” muzeum na Litwie - Muzeum Czekolady Rūta w Szawlach.

  Odwiedziliśmy również miejsce niezwykłe, Górę Krzyży – wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie. W miejscu tym postawiono w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu ciągle ich przybywa. Liczba krzyży nie jest dokładnie oszacowana. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest ok. 50 tysięcy, natomiast licząc z położonymi i powieszonymi ich liczba może wynosić ponad 150 tys. Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 r. celebrował na Górze Krzyży mszę świętą. Nasza uczennica, Anna Nowak, również zostawiła w tym miejscu swój różaniec.

  Odwiedziliśmy także dawną polską rezydencję magnacką w mieście Birże, zrekonstruowany zamek  Radziwiłłów, w którym obecnie znajduje się muzeum. Poznaliśmy historię tego  miejsca, gdzie na początku XV w. był drewniany zameczek. W I poł. XVI w. nową siedzibę wybudował Radziwiłł “Rudy”, ale okazałą rezydencję wzniósł Krzysztof Mikołaj Radziwiłł “Piorun’’ budując ufortyfikowany zamek bastionowy pod koniec XVI w. Podczas wojen szwedzkich został w 1625 roku ograbiony i zdewastowany przez Szwedów. Następne zniszczenia przyniósł potop szwedzki. W 1659 roku Bogusław Radziwiłł rozpoczął kolejną przebudowę w stylu "palazzo in fortezza". W kolejnej wojnie ze Szwedami w 1704 roku został zniszczony razem z fortyfikacjami i został opuszczony. Dotrwał do XX w. jako okazała ruina, starannie zrekonstruowany został w latach 80. i oddany do użytku.

  Popołudnia spędzaliśmy wspólnie delektując się potrawami litewskimi m.in. cepelinami i rozmawiając o naszych narodowych tradycjach i zwyczajach. Poruszaliśmy też tematy związane z historią, przez wiele lat wspólną dla Polski i Litwy . Poza tym nasi partnerzy zabrali nas do miejsca o niezwykłym uroku i znaczeniu historycznym, do miasta Troki, gdzie znajduje się przepiękny gotycki średniowieczny zamek na wyspie, na jeziorze Galwe.

  Z miasta Troki udaliśmy się do stolicy Litwy, Wilna, urokliwego miasta z wąskimi i krętymi uliczkami starówki, po których można błądzić godzinami, podziwiając przepiękne barokowe świątynie i zaglądając do pełnych uroku podwórek. Z Zamku Górnego podziwialiśmy przepiękną panoramę Wilna.

  Ostatni dzień spędziliśmy w szkole dopracowując efekty wspólnych działań. Wybraliśmy się również  do Miejskiego Ośrodka Edukacyjnego, gdzie szczegółowo poinformowano nas  o systemie  edukacji na Litwie. Wymienialiśmy się  doświadczeniami i informacjami o programach europejskich i realizowanych przez nasze szkoły projektach. Zaprezentowano nam rezultaty i produkty końcowe w ramach realizacji projektu Grundtvig.

  Na zakończenie odbył się w szkole wspaniały koncert, w trakcie którego uczniowie ze szkoły litewskiej zaprezentowali nam swoje koła zainteresowań i fascynacje muzyką ludową i tańcami regionalnymi. Koncert uświetnił występ ucznia, który przepięknie zagrał na fortepianie muzykę Chopina. Mieliśmy okazję posłuchać także szkolnego chóru oraz nowoczesnych zespołów rockowych. Było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ uświadomiliśmy sobie, jak wiele talentów ma młodzież i że warto je rozwijać i wskazywać im nowe drogi zainteresowań oraz integrować poprzez realizację projektów europejskich.

Opublikowano: 18 października 2012 07:22

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 1528

Wszelkie prawa zastrzeżone © Centrum Kształcenia Ustawicznego "Patronus" Zespół Szkół nr 8 w Nowej Słupi

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony