Drugi przystanek HISZPANIA

W dniach 19 - 25 LUTEGO 2012 r. miało miejsce drugie spotkanie państw partnerskich w ramach realizacji projektu Comenius. Spotkanie odbyło się w południowej części Hiszpanii, w urokliwym miasteczku Riba – Roja del Turia. Wzięło w nim udział wraz z gospodarzem sześć państw: Francja, Polska, Litwa, Hiszpania, Rumunia i Turcja. Polska reprezentowana była przez dyrektora ZS Nr 8 w Nowej Słupi panią Mirosławę Mierzejewską i nauczycieli Ryszarda Błędzińskiego oraz Piotra Sepioło.
   Wyprawa  do Hiszpanii  rozpoczęła się rankiem, 19 lutego, kiedy to trojka nauczycieli wraz z trzema uczniami z Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi, wystartowali samolotem holenderskich linii lotniczych KLM z lotniska Okęcie w Warszawie by po międzylądowaniu w Amsterdamie dotrzeć na lotnisko w Walencji w Hiszpanii. Tego samego dnia, tj. w niedzielę, troje uczniów – Milena Ulińska (kl. III  b), Paweł Kołbuc (kl. III b) i Adrian Marzec (kl. IV b) trafili do domów rodzinnych swoich hiszpańskich rówieśników. Stanęły przed trudnym wyzwaniem. Otóż musiały od tego momentu codziennie porozumiewać się z koleżankami i ich rodzinami wyłącznie w języku angielskim.
    Plan sześciodniowego pobytu w Hiszpanii przebiegał według takiego samego schematu: rano przyjazd do szkoły w Riba – Roja,  praca nad projektem, w południe lunch, a po południu poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu.
    W poniedziałek, 20 lutego, w szkole w Riba - Roja nauczyciele i uczniowie z poszczególnych państw członkowskich przedstawili zrealizowane w swoich szkołach działania ustalone podczas pierwszego spotkania we Francji. Po uroczystym przywitaniu gości przez dyrektora szkoły w Riba – Roja odbyło się pierwsze spotkanie na którym Piotr Sepioło, nauczyciel ZS nr 8  wykorzystując prezentację multimedialną przedstawił etapy realizacji projektu w polskiej szkole nawiązujące do naszych tradycji i dziedzictwa kulturowego Gminy Nowa Słupia. Po lunchu tego samego dnia nauczyciele i uczniowie wszystkich krajów spotkali się w Ratuszu miejskim z Burmistrzem miasta Riba – Roja, który wręczył drobne upominki. W ciągu kolejnych dni państwa partnerskie przedstawiały tradycje i kulturę swojego regionu, ponadto został stworzony wstępny, roboczy plan następnego spotkania jakie odbędzie się w Polsce.
    Celem projektu Comenius jest promowanie wśród młodzieży aktywnego stylu życia oraz kultywowanie dziedzictwa regionalnego danego kraju. Dlatego my jako ZS nr 8 odkrywaliśmy kulturę Hiszpanii poprzez liczne wycieczki, smakowanie regionalnych potraw (południowe warzywa i owoce, owoce morza takie jak kalmary, krewetki, ośmiornice, ślimaki i małże jak i wiele innych „przysmaków” kuchni hiszpańskiej).
W Wenecji zwiedziliśmy Oceanarium, w którym podziwialiśmy bogactwo mórz na całym świecie z fascynującym pokazem tresury delfinów, która wywarła na nas ogromne wrażenie. Atrakcją turystyczną Walencji jest La Ciudat de les Artes i les Ciencies, czyli Miasto Sztuki i Nauki, które tworzy wraz z Oceanarium nowoczesną część miasta. Kolejne dwa dni to poznawanie „starej Walencji”, która położona jest niecałe 18 km od Riba – Roja.  W Walencji  można było podziwiać średniowieczną architekturę z wąskimi uliczkami, starymi murami i pięknymi zabytkowymi kościołami i klasztorami zbudowanymi  w stylu romańskim,  gotyckim czy renesansowym. Imponującym obiektem jest pochodząca z początku XX wieku hala targowa a obok niej XV wieczny budynek w którym mieściło się centrum kontroli handlowej Morza Śródziemnego (La Lonija – Giełda jedwabiu). Największą atrakcją Walencji jest nade wszystko Katedra, która posiada przepiękną romańską i gotycką architekturę skrywającą kielich z którego czerpał Jezus podczas ostatniej wieczerzy – Świętego Graala. Z tyłu katedry usytuowany jest barokowy kościół Basilica de la Virge dels Desamparats. Częścią katedry jest Miguelete, czyli charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica. Uważana jest za symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50-metrowej wieży prowadzi 207 stopni. Przechadzając się starymi uliczkami każdy czuł się, jakby cofnął się w czasie do epoki średniowiecza. Podczas odwiedzin wioski rybackiej , uczestnicy mogli sami zerwać pomarańcze i cytryny, charakterystyczne dla tego regionu. Okolice Walencji to również uprawy ryżu, z którego sporządzana jest tradycyjna Paella  - pochodząca ze stolicy prowincji i występująca w licznych odmianach. Oparta jest przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na metalowej patelni z dwoma uchwytami, od której  wzięła swoją nazwę. Tydzień spędzony w południowej Hiszpanii był bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem . W piątek nastąpiło podsumowanie pobytu i uroczysty koncert  w Teatrze Riba – Roja, zaprezentowany przez uczniów hiszpańskiej szkoły partnerskiej. Dyrektor hiszpańskiej placówki szkolnej podziękował za wspólną realizację projektu i wręczył drobne pamiątki dla szkół partnerskich.  Pożegnalna piątkowa  kolacja w centrum Walencji była dopełnieniem tematyki projektu, związanym m.in. z tradycjami kulinarnymi, a więc każdy jeszcze w sobotę mógł wspominać smak wczorajszej ośmiornicy.

25 lutego pełni wrażeń udaliśmy się na lotnisko w Walencji, po czym przez Amsterdam wróciliśmy do Warszawy, a stąd do Nowej Słupi. Następne spotkanie odbędzie się w Nowej Słupi.

Opublikowano: 28 lutego 2012 20:08

Relacja z drugiego spotkania uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi w ramach realizacji międzynarodowego projektu COMENIUS HISZPANIA –WALENCJA – RIBA- ROJA