IV Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

W dniu 09.02.2012 odbył się IV Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych, którego współorganizatorem był Zespół Szkół nr 8 w Nowej Słupi. Mimo mroźnej pogody na starcie rajdu rozbudowanego do trzech różnych tras stanęło 8 szkół z Kielc, Chmielnika i Nowej Słupi. Impreza związana jest z kolejna rocznicą bitwy jaka stoczył Marian Langiewicz na zboczach Łysej Góry, a która wpisała się do historii jako "Bitwa pod Skałką". Celem rajdu jest przypomnienie młodzieży o ważnych wydarzeniach jakie miały miejsce na naszym terenie w 1863 roku, przypomnienie i uwrażliwienie młodych ludzi na losy licznych Polaków, którzy ponieśli śmierć w imię naszej wolności. I trasa - wycieczka autokarowa (Łagów, Bardo, Paprocice) prowadzona była przez Pana Jacka Skrzypczaka II trasa - pieszy rajd z Huty Szklanej przez Święty Krzyż do Nowej Słupi prowadziła Pani Danuta Ramiączek III trasa - pieszy rajd z Trzcianki przez Święty Krzyż do Nowej Słupi prowadzili Grzegorz Niedbała, Czesław Siuda i Piotr Sepioło Po zakończeniu rajdu wszyscy uczestnicy rozgrzali się przy ciepłym posiłku przygotowanym przez Zespół Szkół w Nowej Słupi. Tradycyjne podsumowanie IV Rajdu odbyło się na sali gimnastycznej i związane było z przeprowadzeniem konkursu plastycznego i konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym, w którym pierwsze miejsce zajęła uczennica II klasy Zespołu Szkół nr 8 Paulina Danielska. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Bardzo ciekawą prelekcje na temat związków rodziny Marii Curie - Skłodowskiej z powstaniem styczniowym przygotowała Pani Elżbieta Stec, współautorka książki opisującej ślady naszej noblistki na kielecczyźnie. Dyrekcja i kadra nauczycielska ZS nr 8 dziękuje Prezesowi PTSM Panu Tomaszowi Lato, Wójtowi Gminy Nowa Słupia, Stowarzyszeniu Ziemia Świętokrzyska i Zespołowi Szkół w Nowej Słupi za współorganizację rajdu .

Opublikowano: 10 lutego 2012 07:35

IV Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych