„Relacja z pierwszego spotkania uczniów i nauczycieli z Zespoł Szkół nr 8 w Nowej Słupi w ramach realizacji międzynarodowego projektu COMENIUS” FRANCJA - OKRĘG GARONNE- LAVARDAC

W dniach 9 -15 października 2011 r. miało miejsce pierwsze spotkanie państw partnerskich w ramach realizacji projektu Comenius. Spotkanie odbyło się w południowej części Francji, w urokliwym okręgu Lot – et - Garonne. Wzięło w nim udział wraz z gospodarzem sześć państw: Francja, Polska, Litwa, Hiszpania, Rumunia i Turcja.
Polska przygoda z Comeniusem rozpoczęła się rankiem, 9 października, kiedy to trzy nauczycielki wraz z trzema uczennicami z Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi, wystartowały samolotem holenderskich linii lotniczych KLM z lotniska Okęcie w Warszawie by po międzylądowaniu w Amsterdamie dotrzeć na lotnisko w Tuluzie we Francji. Tego samego dnia, tj. w niedzielę, trzy uczennice - Patrycja Cieślik (kl.III b), Monika Gawlik (kl.III b) i Marcelina Kopyś (kl.II b) trafiły do domów rodzinnych swoich francuskich rówieśniczek. Stanęły przed trudnym wyzwaniem. Otóż musiały od tego momentu codziennie porozumiewać się z koleżankami i ich rodzinami wyłącznie w języku angielskim, ale po przełamaniu pierwszych lodów dały sobie doskonale radę.
Plan sześciodniowego pobytu we Francji przebiegał według takiego samego schematu: rano przyjazd do szkoły w Lavardac i kilkugodzinna praca nad projektem, w południe lunch, a po południu poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu.
W poniedziałek, 10 października, w szkole w Lavardac miały miejsce prezentacje szkół partnerskich. Anna Sepioło, nauczycielka języka angielskiego i koordynator projektu, wykorzystując prezentację multimedialną pokazała walory Zespołu Szkół nr 8, regionu świętokrzyskiego i w ogóle naszego kraju. Tego samego dnia wszyscy nauczyciele i uczniowie wysłuchali kilku pieśni francuskich w wykonaniu szkolnego chóru. Następnie spotkali się w Town Hall Lavardac z burmistrzem miasteczka. W ciągu kolejnych dni państwa partnerskie opracowały m.in. ankietę na temat stylu życia współczesnej młodzieży, ponadto zostały stworzone wstępne, robocze plany następnych wizyt: w Hiszpanii i w Polsce.
Celem projektu Comenius jest promowanie wśród młodzieży aktywnego stylu życia oraz kultywowanie dziedzictwa regionalnego danego kraju. Dlatego my jako ZS nr 8 odkrywaliśmy kulturę Francji poprzez liczne wycieczki, rajdy, smakowanie regionalnych potraw (rozmaite sery, tarty na słono i słodko, krewetki, bagietki i inne).
W mieście Nerac zwiedziliśmy Muzeum Henryka IV, jednego z najsłynniejszych królów Francji, który panował w latach 1594 -1610. W zamku przewodniczka wręczyła nam elementy stroju z epoki, zaproponowała również naukę XVI-wiecznego dworskiego tańca i zaprezentowała ulubione perfumy królowej Margot. W tym samym miasteczku obejrzeliśmy w teatrze sztukę Moliera „Chory z urojenia”.
W innym dniu i w innym średniowiecznym miasteczku młodzież wraz ze swoimi opiekunami miała możliwość poznania kolejnych etapów produkcji korków do butelek z winem w Mezin Musee. Było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ wszyscy mieli okazję obejrzeć urządzenia XIX - wiecznej manufaktury.
Ponadto w każdym odwiedzanym miasteczku można było podziwiać średniowieczną architekturę z wąskimi uliczkami, starymi miastami, domami z drewnianymi okiennicami i pięknymi zabytkowymi kościołami w stylu romańskim i gotyckim (Nerac, Barbaste, Agen, Casteljaloux). Prawdziwą atrakcję stanowiło też zwiedzanie większego miasta Bordeaux, położonego nad rzeką Garonną, obfitującego w resztki budowli rzymskich, kościoły romańskie oraz gotyckie, jak katedra ST. Andre z XIV-XV w. Przechadzając się starymi uliczkami każdy czuł się, jakby cofnął się w czasie do epoki średniowiecza.
Tydzień spędzony w południowej Francji był pracowity i pouczający dla uczniów także z innego względu. Uczestniczyli oni bowiem kilkakrotnie w warsztatach gastronomicznych i sporządzali wspólnie z Francuzami ich potrawy regionalne. Nauczyciele też nie pozostawali w tyle, gdyż na pożegnalną piątkową kolację „każdy kraj” miał za zadanie przygotować potrawę narodową.
15 października pełne wrażeń polskie uczennice i nauczycielki udały się na lotnisko w Tuluzie, po czym przez Amsterdam wróciły do Warszawy, a stąd do Nowej Słupi.
Następny przystanek to HISZPANIA!

Opublikowano: 24 października 2011 09:45

Pierwszy przystanek Francja